კასანგ პანგარეპს, პრეზიდენტ ჯოკო ვიდოდოს უმცროსი ვაჟი (ჯოკოვი), ცუდი გამოცდილება ჰქონდა Batik- ის საჰაერო ფრენის დროს, როდესაც მისი ბარგი დაიკარგა მედანში, კუალა ნამუს აეროპორტში, თუმცა მისი ფრენა სურაბაიაში იყო.
თავად ჩემოდანი იპოვნეს და ღიაა. Batik Air- მა ასევე ბოდიში მოიხადა სამწუხარო ინციდენტის გამო. მაგრამ რა მოხდება, თუ ჩემოდანი დაიკარგება?
როგორც საჰაერო მგზავრი, თქვენ გაქვთ უფლებები, რომ ავიაკომპანიამ უნდა პატივი სცეს. ბარგის დაკარგვის გამოცდილება ძალიან პრობლემური და შემაშფოთებელი უნდა იყოს.
ჩემოდანი ან პროდუქტის მოლოდინში, რომელიც არ ჩანს კონვეიერის ქამარზე, დიდი ხანია, რა თქმა უნდა, გააღიზიანებთ და დაბნეულობთ.
შესაძლებელია, რომ ბარგის ტრანსპორტირება მოხდეს სხვა მარშრუტებზე, როგორც კაიშანში. ასევე არსებობს შესაძლებლობა, რომ თქვენ დარჩებით გამგზავრების აეროპორტში, ან ვინმე წაგიყვანთ. რაც არ უნდა მოხდეს, ავიაკომპანიები პასუხს აგებენ.
ოფიციალური Angkasa Pura Instagram- ის ანგარიშზე ჩამოთვლილია თვითმფრინავების მგზავრების დაკარგული ან დაზიანებული ბარგი. ბარგის დაკარგვის შემთხვევაში, დაინტერესებულმა ავიაკომპანიამ უნდა შეასრულოს თავისი ვალდებულებები.
ასევე რეგულირდება ბარგის დებულებები, რომელთაგან ერთ -ერთი არის სატრანსპორტო პასუხისმგებლობის განკარგულება 2022 წლის 7777, რომელიც ითვალისწინებს მგზავრების ბარგის დაზიანებას.
საკომუნიკაციო სამინისტროს რეგულაციების მე -2 მუხლი ამბობს, რომ თვითმფრინავი, რომელიც მოქმედებს თვითმფრინავში, ამ შემთხვევაში ავიაკომპანია, პასუხისმგებელია ბარგის ზარალის ან დაზიანების გამო, ასევე ზარალი, განადგურება ან შემოწმებული ბარგის დაზიანება.
რაც შეეხება მე -5 პუნქტში, მე -5 პუნქტში მოცემულ კომპენსაციის ოდენობას, შემოწმებული ბარგის დაკარგვის ან შემოწმებული ბარგის ან დაზიანებული შემოწმებული ბარგის შემცველობით, მგზავრები ანაზღაურდება IDR 200,000 კილოგრამზე, მაქსიმალური კომპენსაციით IDR 4 მილიონზე თითო მგზავრზე.
ავიაკომპანიის მგზავრები, რომელთა შემოწმებული ბარგი დაზიანებულია, ანაზღაურდება შემოწმებული ბარგის ტიპების, ფორმის, ზომის და ბრენდის მიხედვით. ბარგი დაკარგულად ითვლება, თუ იგი ვერ მოიძებნება 14 დღის განმავლობაში, დანიშნულების აეროპორტში მგზავრის ჩამოსვლის თარიღიდან და ვადით.
ამავე სტატიის მე -3 პუნქტში ნათქვამია, რომ გადამზიდავი ვალდებულია გადაიხადოს მგზავრი დღეში 200,000 ლოდინის საფასური, რომელიც არ არის ნაპოვნი ან გამოცხადებული დაკარგული, მაქსიმუმ სამ კალენდარული დღის განმავლობაში.
ამასთან, რეგულაცია ასევე ითვალისწინებს, რომ ავიაკომპანიები თავისუფლდებიან შემოწმებულ ბარგში შენახული ძვირფასეულობების მოთხოვნიდან (თუ მგზავრი არ გამოცხადდება და არ აჩვენებს, რომ შემოწმებულ ბარგში არის ძვირფასეულობები, და გადამზიდავი თანახმაა მათი ტარება, ჩვეულებრივ, ავიაკომპანიები მოითხოვს მგზავრებს, რომ დაზღვეულიყვნენ თავიანთი ბარგი.